9 luty 2024

Oszukiwał ludzi na policjanta; zatrzymała go prawdziwa policja

zdjęcie: Oszukiwał ludzi na policjanta; zatrzymała go prawdziwa policja / pixabay/4261161
Policjanci z Jędrzejowa (Świętokrzyskie) zatrzymali 34-letniego mieszkańca Górnego Śląska, podejrzanego o udział w gangu oszustów wykorzystujących metody "na policjanta" i "prokuratora". Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Jędrzejowscy policjanci rozpracowujący sprawę oszustw natrafili na trop, prowadzący na teren Górnego Śląska. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że od listopada 2023 roku do stycznia br. na terenie powiatu jędrzejowskiego, jak i w innych miejscach w Polsce, członek grupy przestępczej podawał się za prokuratora. Informował pokrzywdzonych o wypadkach drogowych z udziałem ich bliskich i żądał pieniędzy w zamian za zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej.

"34-latek został zatrzymany we wtorek na terenie jednego ze śląskich miast. W wyniku przeszukania lokalu zajmowanego przez mężczyznę, policjanci zabezpieczyli pieniądze - złotówki, jak i euro, które mogą pochodzić z przestępczego procederu, a także telefony komórkowe oraz laptopy, które mogły służyć do dokonywania oszustw" – powiedziała PAP sierż. szt. Beata Soboń z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie "brudnych pieniędzy". Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i podejrzany został aresztowany na trzy miesiące.

"Trwają dalsze czynności procesowe, których celem jest ustalenie związku zatrzymanego z innymi podobnymi zdarzeniami na terenie całego kraju. Pokrzywdzonych w tej sprawie może być więcej. Nie wykluczamy dalszych zatrzymań" – dodała policjantka.(PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ jann/