reklama
kategoria: Kraj
29 grudzień 2023

Działania MKiDN mają na celu przywrócenie konstytucyjności w mediach publicznych

zdjęcie: Działania MKiDN mają na celu przywrócenie konstytucyjności w mediach publicznych / fot. PAP
fot. PAP
Działania MKiDN mają na celu przywrócenie konstytucyjności w mediach publicznych; należy pamiętać, że nie działamy w sytuacji, w której media funkcjonowały na zasadach wolności i pluralizmu. Uważam, że podstawa prawna wynikająca z Kodeksu spółek handlowych jest wystarczająca do przeprowadzenia zmian - powiedział w Radiu ZET szef MS Adam Bodnar.
REKLAMA

Bodnar w rozmowie z Radiem ZET w piątek został zapytany o decyzję szefa MKiDN Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu w stan likwidacji spółek mediów publicznych - TVP, Polskiego Radia i PAP.

Szef MS ocenił, że takie działanie jest "absolutnie" zgodne z prawem. "To są możliwości, które ma pan minister jako minister odpowiedzialny za aktywa państwowe w tym obszarze mediów publicznych. Po prostu minister Sienkiewicz realizuje określoną strategię przywrócenia porządku konstytucyjnego w mediach publicznych" - powiedział.

"Porządku konstytucyjnego, który rozumiem poprzez zapewnienie rzeczywistego pluralizmu w mediach publicznych i rzeczywistego informowania obywateli, wykonywania obywatelskiego prawa do informacji" - doprecyzował.

Bodnar został spytany także o opinię, przedstawioną przez Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka, który odniósł się do wcześniejszej decyzji szefa MKiDN o odwołaniu i powołaniu nowych rad nadzorczych i zarządów w spółkach mediów publicznych.

Wiącek w opublikowanej w czwartek opinii stwierdził, że władze w spółkach mediów publicznych, zarówno wskazane przez MKiDN, jak i Radę Mediów Narodowych, powołane są w oparciu o niekonstytucyjne normy, w związku z czym konieczna jest pilna nowelizacja przepisów, w których jako organ kompetentny do wskazywania władz mediów publicznych powinna być konstytucyjna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W związku z tym, jak ocenił RPO, decyzja szefa MKiDN była podjęta w oparciu o niekonstytucyjne przepisy, a przyjęty przez niego sposób powoływania władz mediów publicznych nie daje wystarczającej gwarancji ich niezależności.

"Zaskoczyła mnie jedna rzecz w tym stanowisku - że nagle pan profesor Wiącek formułuje tego typu bardzo poważne zarzuty, a jednocześnie nie widziałem specjalnie aktywności pana profesora Wiącka w kontekście interesowania się tym, co się dzieje w mediach publicznych. Przejrzałem raporty roczne za 2021, 2022 rok - tam nie było jakichś fragmentów poświęconych szczególnie temu, jaka jest sytuacja w mediach publicznych w kontekście czy to naruszania standardów związanych z wyborami parlamentarnymi, czy w kontekście prowadzenia takich bardzo zaawansowanych mechanizmów dezinformacyjnych czy wręcz hejtu politycznego" - powiedział Bodnar.

Jak ocenił, należy o tej sytuacji pamiętać: "nie operujemy w sytuacji funkcjonowania mediów publicznych, które rzeczywiście działały na zasadach pełnej wolności i pluralizmu informacyjnego, tylko mediów, które realizowały zadania pewnego monologu partyjnego i monopolu na przekazywanie informacji" - mówił, podkreślając, że działania min. Sienkiewicza "maja na celu przywrócenie tej równowagi konstytucyjnej".

"Mamy sytuację, w której przywracamy tę konstytucyjność i szukamy jakiejś podstawy prawnej, żeby to zrobić. (...) Uważam, że podstawa prawna wynikająca z Kodeksu spółek handlowych i sytuacji właścicielskiej w kontekście Telewizji Polskiej czy Polskiego Radia jest wystarczająca, żeby tych zmian dokonać" - dodał szef MS. Szef MS ocenił również, że obecna KRRiT jest "niewiarygodna", m.in. ze względu na próby odebrania koncesji niektórym mediom prywatnym, jak stacja radiowa Tok FM.

Polityk odniósł się także do interwencji podjętych przez posłów PiS w siedzibach TVP i PAP. Jak mówił, należy zastanowić się, czy nie doszło tam do przekroczenia uprawnień m.in. w związku z próbami legitymowania pracowników spółek. "Teraz oczywiście trafiają do prokuratury różne zawiadomienia na ten temat; będę o tym rozmawiał z prokuratorem krajowym, jak można do tego podejść czy nie doszło do przekroczenia granic interwencji poselskiej" - powiedział Bodnar. Jak dodał, być może marszałek Sejmu i kancelaria Sejmu powinny podjąć pracę nad precyzyjniejszą niż dotychczas definicją interwencji poselskiej.

Sejm podjął w ubiegły wtorek uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającej Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Prezydent Andrzej Duda ocenił to działanie jako sprzeczne z konstytucją; podobnie sytuację ocenili politycy PiS, którzy prowadzili interwencje w siedzibach TVP i PAP, protestowali przeciwko zmianom w kierownictwie mediów.

W sobotę prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów na następnych rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w środę decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Staszów
6.9°C
wschód słońca: 07:04
zachód słońca: 15:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Staszowie

kiedy
2025-01-31 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany