reklama
kategoria: Kraj
11 grudzień 2024

Nie rezygnuję z reformy szpitali

zdjęcie: Nie rezygnuję z reformy szpitali / fot. PAP
fot. PAP
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapewniła w środę, że na pewno nie rezygnuje z reformy szpitali, która zakłada ich konsolidację. Obawia się jednak, że szybkim pracom nad projektem ustawy może zaszkodzić kampania prezydencka.
REKLAMA

Nowa organizacja szpitali to kluczowy projekt Izabeli Leszczyny. Od początku urzędowania na stanowisku, ministra zdrowia zakładała, że w perspektywie uzdrowi nieefektywny, pełen zazębiających się problemów system. Jednak prace nad reformą utknęły w rządzie i obecnie ministerstwo - po zmianach - robi drugie podejście do jej przeprowadzenia.

"Na pewno nie rezygnuję z reformy szpitali" - zadeklarowała Izabela Leszczyna podczas spotkania z dziennikarzami w środę, kiedy podsumowywała rok działalności resortu pod swoim kierownictwem.

Projekt reformy zakłada zmianę zasad kwalifikowania szpitali do tzw. systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. PSZ) i konsolidację szpitali. Opiera się na projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ten był gotowy w sierpniu. Ministerstwo Zdrowia przekazało go wówczas do konsultacji publicznych. Niektóre rozwiązania wywołały jednak kontrowersje. Dotyczyły warunku minimum 400 porodów koniecznych do utrzymania finansowania porodówki w ramach tzw. sieci szpitali oraz kwalifikacji w przypadku profili zabiegowych (osiągnięcie określonej liczby świadczeń w danym okresie).

Posłowie PiS alarmowali wtedy, że przepisy dotyczące konsolidacji podmiotów leczniczych, to krok w stronę prywatyzacji szpitali. Ministra zdrowia powiedziała, że pewne wątpliwości do projektu ustawy dot. reformy szpitali zgłaszali także przedstawiciele Lewicy oraz wicepremier, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Tam była na przykład zarysowana możliwość potencjalnej prywatyzacji szpitali. Potencjalnej, docelowej, nie mówię, że w sposób bezpośredni to było zapisane" - wyjaśniał współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

MZ wycofało się z tych rozwiązań już w wersji projektu skierowanej pod obrady Rady Ministrów na początku listopada. Ostatecznie projektem tym rząd się jednak nie zajął. Ministra zdrowia powiedziała, że nowy projekt znacznie różni się od poprzedniego, dlatego ponownie skieruje go do konsultacji społecznych. Nowa wersja projektu reformującego szpitalnictwo została skierowana do ponownych konsultacji 20 listopada br.

PAP zapytała w środę Izabelę Leszczynę o to, jak ponowne konsultacje wpłyną na czas wdrożenia reformy. Ministra przyznała, że ustawa skierowana do zaopiniowania znacząco się zmieniła. "Cele zostały te same, ale chcemy dojść do nich trochę innymi środkami" - powiedziała.

Zwróciła uwagę na rozbieżne reakcje na rezygnację w obecnym projekcie z możliwości łączenia szpitali, które funkcjonują w ramach spółek. Placówki, które działają w tej formule chciałyby mieć możliwość dołączenia do reformy. A "czują się wyrzucone" - zaznaczyła ministra. Dodała, że bardzo trudno pogodzić dwa zupełnie przeciwstawne stanowiska - tych, którzy chcą łączenia spółek i tych, którzy obawiają się, że może to być forma prywatyzacji szpitalnictwa.

Zgodnie z poprawioną koncepcją to, gdzie i ile będzie porodówek, mają ustalać zespoły powoływane przy wojewodach. Będą się składały z przedstawicieli podmiotów tworzących (np. starostów, marszałków) i podmiotów leczniczych działających na terenie województwa, dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, wojewody i konsultanta wojewódzkiego lub krajowego.

W rozmowach z ministerstwem wojewodowie sygnalizują obawy, że właściciele szpitali nie dojdą do porozumienia i trudno będzie o współpracę między poszczególnymi placówkami, co jest ideą reformy.

Ministra czeka na zakończenie konsultacji (mają potrwać 30 dni). Zapowiada, że zanim ponownie skieruje projekt do prac rządowych zgłoszone uwagi będzie omawiać z zainteresowanymi. Chciałaby, by prace nad reformą ruszyły jak najszybciej - zapewniła, po czym zastrzegła: "Ale wiadomo, że mamy dosyć szczególny czas w życiu politycznym. Nieogłoszona przez nikogo kampania prezydencka ruszyła z przytupem. Każda zmiana, która wywołuje obawy, być może czasem racjonalne, będzie wykorzystywana przez różnych polityków do wykreowania jakiejś rzeczywistości - niekoniecznie prawdziwej - i podsycania pewnych lęków, po to, żeby pozyskać sobie określone grupy społeczne" - powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami.

W sondażu ośrodka Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 z końca listopada na temat najważniejszych tematów kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2025 r. ankietowani na drugim miejscu - po bezpieczeństwie - wskazali zdrowie. Uznali, że to temat ważniejszy niż m.in.: gospodarka, edukacja, przywracanie praworządności i polityka migracyjna. (PAP)

Autorka: Anita Karwowska

akar/ agz/ mow/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Staszów
2.5°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 15:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Staszowie

kiedy
2025-01-31 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany