reklama
kategoria: Kraj
17 grudzień 2024

W 2025 r. nie wzrosną średnie stawki opłaty dystrybucyjnej dla gospodarstw domowych

zdjęcie: W 2025 r. nie wzrosną średnie stawki opłaty dystrybucyjnej dla gospodarstw domowych / fot. PAP
fot. PAP
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dystrybucyjne 5 największym dystrybutorom energii elektrycznej na 2025 r. - poinformował urząd we wtorek. Gospodarstwom domowym średnie stawki opłaty dystrybucyjnej nie wzrosną. Więcej zapłacą firmy i rolnicy.
REKLAMA

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dla pięciu największych spółek dystrybucyjnych: Enei Operatora, Energi Operatora, PGE Dystrybucji, Taurona Dystrybucji, Stoenu Operatora na 2025 r. - poinformował urząd.

"W konsekwencji średnioroczne stawki opłat dystrybucyjnych łącznie dla gospodarstw domowych (taryfa G) nie wzrosną" - stwierdził URE. Przypomniał, że na całkowity koszt rachunku za energię elektryczną składają się koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji (transportu).

Regulator zaznaczył też, że prezes URE zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży (dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryf tzw. sprzedawców z urzędu), jak i dla usługi dystrybucji (dla wszystkich grup odbiorców).

Jak podał URE zmiana średniej stawki w dystrybucji dla grup A,B,C czyli dla dużych odbiorców przemysłowych, oraz małych i średnich firm i gospodarstw rolnych wyniesie: w przypadku Enei Operatora 3,5 proc., Energii Operatora 3,7 proc., PGE Dystrybucji 0,4 proc., Taurona Dystrybucji 3,1 proc., Stoenu Operatora 0,0 proc.

URE zwrócił uwagę, że zgodnie z decyzją ustawodawcy z listopada br., do końca września 2025 r. cena za 1 MWh zużytego prądu dla gospodarstw domowych została zamrożona na poziomie 500 zł/MWh. "Oznacza to, że cena ta będzie taka sama jak w drugim półroczu 2024 r." - dodał.

Jak wyjaśnił regulator stawki opłat zawarte w taryfach zatwierdzonych operatorom systemów dystrybucyjnych kalkulowane są m.in. na podstawie kosztów prowadzenia przez nich działalności koncesjonowanej. W taryfach dystrybucyjnych uwzględnione są także opłaty wynikające z przepisów prawa i wyszczególnione na rachunku za energię elektryczną, które nie trafiają do dystrybutorów tj.: stawka opłaty kogeneracyjnej, która w 2025 r. spadnie z 6,18 zł/MWh do 3 zł/MWh. Opłata ta związana jest z systemem wsparcia dla energii produkowanej w procesie kogeneracji, stawka opłaty mocowej – do końca czerwca 2025. Opłata ta dla gospodarstw domowych będzie wynosić 0 zł.

W taryfę dystrybucyjną wkalkulowana jest też opłata mocowa, która ma na celu finansowanie bezpieczeństwa energetycznego. URE wskazał, że to mechanizm wynagradzania wytwórców energii za gotowość dostarczania mocy do sieci. Głównym uzasadnieniem wprowadzenia tej opłaty była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

Taryfa zawiera też opłatę OZE, która wzrasta z 0 zł/MWh do 3,50 zł/MWh. URE tłumaczy, że celem jej wprowadzenia było wsparcie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz funkcjonowania mechanizmów, które pomagają w zapewnieniu odpowiednio wysokich udziałów "zielonej energii" w krajowym miksie energetycznym, stawka jakościowa – dotychczas była to opłata za korzystanie z systemu elektroenergetycznego.

URE podał, że W Polsce, według stanu na rok 2023, było ok. 17,2 mln odbiorców w gospodarstwach domowych. Według danych pochodzących z zatwierdzanych przez regulatora taryf, średnie zużycie w grupie G w 2023 r. wynosiło 2 MWh. Grupa G11 (czyli ze stałą ceną energii w cyklu dobowym) stanowiła 88 proc. odbiorców z grup G (ok. 15,1 mln). Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w grupie G11 wynosiło w 2023 1,8 MWh. Średnie roczne zużycie w grupie G12 (doba podzielona na dwie strefy czasowe z tańszą energia w nocy - PAP) wynosiło w 2023 r. 3,2 MWh. (PAP)

ab/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Staszów
10°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Staszowie

kiedy
2025-01-31 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany