reklama
kategoria: Na Sygnale
19 luty 2025

Akcja wymierzona w osoby ukrywające się przed organami ścigania

zdjęcie: Akcja wymierzona w osoby ukrywające się przed organami ścigania / v49768895
v49768895
Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami, oszustwa, kradzieże z włamaniem – to tylko część przestępstw, za jakie poszukiwani byli przestępcy objęci krajową akcją poszukiwawczą. Policjanci działający wspólnie z funkcjonariuszami straży granicznej, na terenie naszego województwa zatrzymali 71 osób.
REKLAMA

Trzynasty i czternasty lutego były dniami wyznaczonymi przez Komendę Główną Policji na ogólnopolską akcję, której celem było lokalizowanie i zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury. W czynnościach udział wzięło blisko tysiąc funkcjonariuszy Policji.

W wyniku dwudniowych działań zatrzymano 71 osób poszukiwanych. Wśród nich są podejrzani lub oskarżeni o popełnienie przestępstw ale również skazani na kary pozbawienia wolności. Po zatrzymaniach trafili do jednostek penitencjarnych, gdzie spędzą najbliższe miesiące lub lata. W ramach działań zatrzymano 11 obcokrajowców.

Działania prowadzone były w ścisłej koordynacji z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Kielcach, jednym z celów akcji było bowiem sprawdzenie legalności pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju. Wynikiem tego elementu akcji było sporządzenie dwóch wniosków o wydalenie cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce.

Akcja była przygotowana przy pełnej współpracy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Wyselekcjonowano spośród osób poszukiwanych widniejących w policyjnych bazach, tych, którzy przebywają na terytorium Polski. Skrupulatne czynności przy użyciu najnowszych technologii oraz pełne zaangażowanie funkcjonariuszy pozwoliły na wytypowanie ich miejsc przebywania. Oprócz tego sprawdzeniom podlegały miejsca grupowania się obcokrajowców, gdzie w trakcie legitymowań identyfikowane były osoby poszukiwane listami gończymi, nakazami doprowadzenia czy zarządzeniami o ustalenie miejsca pobytu.

W dwudniowych działaniach udział łączenie wzięło 85 funckjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Staszowie, którzy zatrzymali dwie osoby poszukiwane na podstawie nakazów doprowadzenia.

List gończy to najwyższa forma poszukiwań, która wydawana jest wtedy gdy wszystkie inne okazały się nieskuteczne. Wydawany jest przez sąd lub prokuraturę w stosunku do osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub osób zbiegłych samowolnie z aresztu lub więzienia oraz tych, którzy nie stawili się na odbycie kary pozbawienia wolności po uprawomocnieniu się wyroku skazującego lub nie powrócili do więzienia po upływie przepustki lub przerwy w odbyciu kary pozbawienia wolności, celem przymusowego doprowadzenia do zakładu karnego.

Nakaz doprowadzenia dotyczy osób skazanych, które nie stawiły się do zakładu karnego, celem odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności. Zaś zarządzenia sądu lub prokuratora w celu ustalenia miejsca pobytu ukierunkowane są uzyskanie powyższych informacji, dotyczy to osób, których obecność jest niezbędna do dalszych czynności procesowych.

Opr. MŚ/JSz
Źródło: KGP/KWP w Kielcach

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Staszów
-2.5°C
wschód słońca: 06:33
zachód słońca: 17:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Staszowie

kiedy
2025-03-21 19:00
miejsce
Staszowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-26 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-27 16:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury w Bogorii,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-29 18:00
miejsce
Staszowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany